Болката при движение може да е провокирана от огромен брой заболявания. Причината може да е в травма, нервни заболявания, тумори, вродени аномалии на структурата. Често срещан виновник за болката при възрастни е артритът, възпаление на ставите.
Какво е артрит?
Това име се разбира като цяла група от заболявания, при които възпалението се разпространява във всички части на ставата. Заболяването може да възникне в една става или в няколко, с остра болка или в хронична форма, както и да провокира разрушаване на тъканите.
Заболяването има две класификации. По ангажимент:
- моноартрит – възпаление се появява само в една става;
- полиартритът: обхваща няколко стави наведнъж (еднакви от двете страни или произволни в различни части на тялото).
Видове артрит:
- Остър – започва внезапно и е придружен от силна болка;
- Хроничен – развива се доста бавно, може да възникне след остра форма с недостатъчно лечение.
Съществува и международна ревматологична класификация, в която се разграничават следните видове артрит:
- инфекциозен – с развитието на заболяването след инфекция;
- дистрофичен – причинени от разрушаването на ставите и костите;
- травматичен – след механично увреждане на ставата;
- свързани с други заболявания на тялото – причинени от тумори, заболявания на храносмилателния тракт и др.
Симптоми на артрит. Как да различим един вид от друг?
Въпреки разнообразието от прояви, някои симптоми на артрит винаги се появяват. Независимо от това, което е причинило заболяването, пациентът наблюдава в себе си:
- оток и подуване около засегнатата става,
- зачервяване на кожата и повишаване на нейната температура,
- ограничаване на движението в ставата, придружено от хрускане и болка.
Освен това има симптоми, които позволяват да се извърши разграничаване на видовете артрит един от друг. Те зависят от причината и естеството на потока:
- при хроничен артрит започва деформация на болните стави;
- инфекциозният артрит е придружен от треска, втрисане, слабост и главоболие;
- дистрофичният артрит се развива бавно, болката в ставите постепенно се увеличава. Може да се разпространи не само в крайниците, но и в гръбначния стълб;
- травматичният артрит е подобен по симптоми на дистрофичния, но неговото развитие е предшествано от сериозно нараняване или постоянно натоварване на ставата;
- с артрит, причинен от алергии, тумори, нарушения на стомашно-чревния тракт, ще се наблюдават всички симптоми, които са причинили заболяването.
Ако в допълнение към изброените симптоми има разкъсвания на мускули и сухожилия, както и изтръпване на крайниците, заболяването е напреднало и са започнали усложнения, които изискват незабавно лечение.
Причини за заболяването:
Някои причини за артрит се крият в неправилния начин на живот:
- недостатъчно количество хранителни вещества и витамини,
- небалансирана диета,
- консумация на алкохол,
- наднормено тегло,
- натоварване на ставите.
Други са по-сериозни и е малко вероятно да бъдат избегнати чрез конвенционална профилактика:
- бактериални, гъбични, вирусни инфекции;
- постоянно взаимодействие с алергени;
- наранявания на ставите;
- заболявания на нервната и имунната система;
- метаболитно заболяване;
- патология на ендокринната жлеза;
- наследствено предразположение;
- някои заболявания: подагра, гонорея, туберкулоза.
Жените боледуват от артрит по-често от мъжете. Постоянният стрес, минали заболявания и хирургични интервенции често провокират първите пристъпи на артрит. Рискът от заболяване също нараства с възрастта.
Какво включва диагнозата артрит?
Артритът се проявява много ярко – дори и неспециалист ще го забележи. За точно определяне на причините за заболяването след визуален преглед лекарят може да предпише следните процедури:
- общ анализ на кръвта и урината ще покаже наличието на инфекции и степента на възпалителни процеси;
- анализ на синовиалната течност – да потвърди септични процеси и възпалителни процеси в организма;
- артроскопия – ендоскопско въвеждане на сонда в ставната кухина за визуална проверка;
- ултразвукът на ставите ще определи степента на увреждане и да се открият основните области на заболяването;
- рентгеновата снимка на ставите и крайниците ще покаже състоянието на костно-ставната система, ще разкрие промени, причинени от артрит;
- компютърната томография на ставата е най-добрият инструмент за оценка на състоянието на костно-ставната система в организма;
- ЯМР ще даде яснота за състоянието на костите и ставите, както и околните тъкани.
Ако артритът е придружен от дискомфорт в коремната кухина, главоболие, слабост, трябва незабавно да уведомите Вашия лекар за това. Може би се касае за сериозно заболяване, при което възпалението на ставите е само един от симптомите.
Как протича лечението?
Терапията включва премахване на фактора на болката, премахване основната причина за заболяването и възстановяване на болната става.
Лекарят може да предпише болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства,
в тежките случаи се извършват операции за възстановяване на разрушени стави,
физиотерапевтичните процедури са се доказали добре: масаж, ултразвукова терапия, лазерна терапия, много пациенти се съветват да правят лека гимнастика: тя трябва да бъде разработена от лекар с упражнения, като се вземе предвид хода на заболяването.
Лечението на артрит не може без промени в начина на живот: обърнете внимание на качеството на храненето, избягвайте наддаването на тегло, откажете се от алкохола и ползването на много сол.
Ако започнете терапията в началните етапи, болестта е лесно лечима. Най-важното е да обърнете внимание на всички промени в тялото, за да предотвратите развитието на усложнения, се консултирайте незабавнос лекар за всички ваши сходни проблеми.
Превенция на заболяването:
Артритът е болезнен, така че най-добре е да се предотврати заболяването на ставите!
Артритът е остро, болезнено реактивно възпаление на ставата, което може да бъде придружено от подуване, зачервяване на кожата и треска. В кръвните изследвания се наблюдават характерни възпалителни промени.
Може да страда както една става (моноартрит), така и няколко (полиартрит). Често възпалението се разпространява в тъканите около ставата – синовиалната мембрана, периартикуларната торба и се развива бурсит или синовит.
Острият артрит обикновено се повлиява добре от лечението. Но след отстраняване на болката и възпалението е необходима двигателна рехабилитация, за да не хронифицира заболяването с необратими последици от дегенеративно увреждане на ставния хрущял.
Борбата с последиците от артрита отнема време и усилия и не винаги е ефективна. Ето защо е важно да се мисли навреме за превенция и да се предотврати развитието на артрит.
За да поддържате здравето на ставите, трябва да избягвате хипотермия, падания и наранявания, прекомерно вдигане на тежести, не забравяйте да носите удобни обувки без високи токчета.
Артритът може да възникне като усложнение на различни инфекциозни процеси, така че една от простите и достъпни превантивни мерки е укрепването на имунната система:
- правилното хранене;
- пълноценен сън;
- редовни разходки на чист въздух;
- общо закаляване.
Същите тези мерки ще помогнат да се избегне появата на наднормено тегло, което увеличава натоварването на ставите, а с това се отдалечавате от появата на артрит в дългосрочен план.