Хемороиди: причини, симптоми и лечение

Хемороидите са патологично разширение на съдовите плексуси в ректума, поради което в тях се застоява венозна кръв. По-добре е хемороидите да се лекуват в началните етапи и да се предотврати развитието на усложнения. Конгестията на кръвта допринася за възпалението на възлите и тяхното увеличаване на размера, често пъти толкова много, че изпадат от ректума.

Това е най-често срещаното заболяване в проктологията, както мъжете, така и жените са еднакво предразположени към него. Има много фактори, които влияят върху развитието му. В риск са хората, чиято професионална дейност включва постоянно вдигане на тежки предмети, както и тези, които водят заседнал начин на живот и имат храносмилателни разстройства

Причини за появата на хемороиди:

Една от основните причини за стагнация в съдовите ъгли на ректума е заседналият начин на живот. По правило всички хора имат хемороидални възли, чиято задача е да задържат съдържанието на червата: докато се пълнят с кръв, те се затварят плътно, като по този начин предотвратяват преминаването на фекални маси през аналния канал. Поради редица причини кръвта може да започне да застоява във вените вътре или извън ректума, тогава венозните плексуси ще започнат да се увеличават по размер и да причинят болка и дискомфорт на човек.

Сред общите фактори за техния растеж са под пряко влияние на:

  • хроничен запек;
  • продължителна диария;
  • повишено интраабдоминално налягане;
  • неправилно хранене;
  • честа употреба на кафе, алкохолни напитки;
  • бременност и раждане;
  • продължително седене или стоене на едно място (най-често свързано с професионална дейност);
  • колоездене, вдигане на тежести, конна езда;
  • затлъстяване.

Поради масовата компютъризация много хора прекарват по-голямата част от деня седнали. Заседналият начин на живот днес е норма за младите хора, поради което нарастването на хемороидалните плексуси все повече се открива при млади хора, тийнейджъри и дори деца.

С възрастта съединителната тъкан в областта на таза отслабва, което също води до образуване на подутини.

Според статистиката жените са по-податливи на това заболяване, отколкото мъжете. Хемороидите са чест спътник на бременността и раждането, а могат да възникнат и в резултат на генетична предразположеност.

Симптоми на хемороиди:

Дискомфортът в ануса е първият сигнал за патология. Това заболяване се характеризира с вълнообразен ход, с периоди на обостряне и ремисия, така че симптомите не винаги са ясно  изразени.

Основните прояви включват:

  • усещане за парене и сърбеж в областта на ануса;
  • изпускане на кръв, слуз по време на пътуване до тоалетната или веднага след това;
  • бучки в близост до ануса;
  • болезнени усещания при ходене, седене, движения на червата.

Това заболяване се дели на два вида: остри и хронични хемороиди. Първият се характеризира с ярка проява на симптоми, във втория случай симптомите се изразяват имплицитно.

Симптомите варират в зависимост от вида на заболяването:

Вътрешните хемороиди се развиват в аналния канал. По време на стрес или изхождане в  тоалетната, тези подутини могат да изпаднат, понякога е възможно да ги набутате обратно, но в по-напреднал ход на заболяването е невъзможно да направите това сами. Кръвта от ануса при изхождане е основният симптом на този вид заболяване.

Външният хемороид е разширение на външните хемороидални вени. Това не са подутини, които са паднали, въпреки че мнозина погрешно смятат обратното: външните вени са покрити с кожа, докато вътрешните са покрити с лигавица. Кървенето обикновено отсъства, тъй като възлите не са наранени по време на движението на червата. Но стагнацията на кръвта може да провокира тромбоза на хемороидния възел, което е опасно усложнение. Големината на външните „шишарки“ е от няколко милиметра до няколко сантиметра, в зависимост от това колко са пълни с кръв.

Етапи на развитие на хемороидите:

Болестта се развива в 4 етапа:

  • първият: по време на акта на дефекация има леко кървене, има дискомфорт, но възлите не изпадат;
  • втори етап: на този етап възлите започват да падат по време на стрес, но се връщат в първоначалното си положение сами;
  • трети етап: появява се сърбеж, възлите вече не могат да застанат на мястото си сами, те трябва да се обработват на ръка;
  • четвърти етап: силен дискомфорт, болка, сърбеж, подутини изпадат постоянно, улавяйки чревната лигавица, функционирането на сфинктера е нарушено.

Важно е болестта да се лекува навреме. Етапи 1-2 се лекуват успешно с консервативни методи – лекарствена терапия, корекция на диетата, ежедневната активност, различни процедури. Етап 3-4 е индикация за хирургична интервенция.

Хемороиди при жените: причини, симптоми, лечение

Както отбелязват лекарите, хемороидите при жените имат някои характеристики. Освен това обикновено е по-сложно, тъй като жените поради вродена срамежливост се обръщат към специалист вече в късен стадий на заболяването. В резултат на това най-често лечението е възможно само чрез операция.

Лечение на хемороиди у дома:

В интернет можете да намерите много статии, описващи лечението на хемороиди с народни средства, но си струва да запомните, че това е опасно заболяване. Лечението му трябва да се извършва стриктно под наблюдението на специалист – проктолог . Само той ще може точно да установи вида и стадия на заболяването и да предпише компетентно лечение.

Много народни рецепти са насочени към борба с възпалението (например вани, направени от отвари от различни билкови колекции), но не трябва да разчитате само на тях. Като се справяте със симптомите и игнорирате причината, вие само прикривате болестта. Без лечение на причината, тя само ще прогресира и вече не може без операция.

Съветваме ви да НЕ изпробвате съвети от мрежата без предварителна консултация със специалист. Запомнете: по-добре е да излекувате заболяването в началния етап с помощта на свещи и мехлеми, отколкото да започнете и лекувате вече с помощта на хирургическа намеса.

Медикаментозно лечение:

Ако почувствате дискомфорт в ануса или вече сте усетили бучки – свържете се с проктолог възможно най-скоро. След прегледа и диагнозата най-вероятно ще Ви бъде предписано медикаментозно лечение на хемороиди:

на първия етап: супозитории и мехлеми за хемороиди, които могат да облекчат болката и  възпалението, да спрат кървенето, да нормализират кръвообращението в засегнатите вени;

във втория етап: използват се по-силни лекарства, които могат да облекчат състоянието на пациента и да възстановят нормалното кръвообращение в хемороидалните възли;

третият и четвъртият етап са индикации за хирургическа интервенция, за облекчаване на болката и възпалението по време на периода на подготовка за хирургическа интервенция могат да се предписват аналгетични и противовъзпалителни мехлеми;

освен това могат да се предписват ензими и пробиотици за нормализиране на работата на стомашно-чревния тракт.

За да бъде предписаната терапия възможно най-ефективна, трябва стриктно да следвате предписанията на лекаря:

  • опитайте се да осигурите редовно и меко изхождане, избягвайте запек и диария, за това трябва да коригирате диетата си;
  • след всяко пътуване до тоалетната „по голяма нужда“ трябва да се измиете със сапун и хладка вода;
  • през нощта е необходимо да се вземат терапевтични седящи вани.

Добър резултат се постига чрез комбинация от лекарства, процедури и минимално инвазивни методи. Последните включват:

  • склеротерапия – инжектиране на специално лекарство в увредените вени, което слепва стените им.
  • фотокоагулация – използва се по-специално като метод за бързо спиране на кървенето чрез запечатване на повредена вена с помощта на светлинен поток;
  • лигиране — затягане на увреден съд с латексов пръстен, използвано най-вече за лечение на вътрешни вени;
  • трансанална дезартеризация – зашиване на отделни участъци от хемороидалната артерия, което позволява да се запази естественото функциониране на аналния канал.

Оперативното лечение на външни възли се извършва, ако има заплаха от усложнения (кървене, тромбоза и др.) Или ако консервативните методи не са показали значителни резултати.

Профилактика и превенция:

Както при други заболявания, хемороидите са много по-лесни за предотвратяване, отколкото за лечение.

  • промяна на начина на живот от заседнал към умерено активен;
  • преразглеждане на диетата с цел нормализиране на изпражненията и предотвратяване на запек;
  • задълбочена хигиена на ануса.

Ако вече сте открили това заболяване в себе си, за да НЕ провокирате развитието му, откажете се за известно време:

  • плуване;
  • походи;
  • повдигане на тежки предмети;
  • фитнес и вдигане на тежести;
  • конна езда;
  • каране на колело;
  • гореща и пикантна храна;

Не забравяйте: колкото по-скоро се консултирате с лекар, толкова по-бързо ще се справите с това заболяване. Не се занимавайте със самолечение, това може да бъде опасно за вашето здраве!